Hayvanat bahçesinin en yeni üyesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin yeni üyesi olan 22 günlük yavru kaplan Cango, annesi tarafından bakılmadığı için veteriner hekimlerince koruma altına alındı.

ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinin en yeni sakini yavru kaplan Cango oldu. 22 gün önce doğan sevimli kaplan yavrusu Cango, annesi tarafından bakılmadığı için veteriner hekimlerince koruma altına alındı. Annesi Bengal cinsi olan yavru kaplan, Laboratuvar Teknisyeni Yurdagül Özsoy tarafından bir anne şefkati ile bakılıyor. Cango’nun 10 Ocak 2013te dünyaya gözlerini açtığını söyleyen Özsoy, yavru kaplana bir insan yavrusuna bakar gibi bakıldığını belirterek, 2 saatte bir mama veriyoruz, bebek gibi gazını çıkartıp, tuvalet ihtiyacını gideriyoruz dedi.

Yavru kaplan Cangonun İçerisinde kedi sütü maması bulunan biberonla beslendiğini dile getiren Özsoy, 1 kilo 350 gram ağırlığında doğan sevimli kaplanın şimdi yaklaşık 2,5 kiloya ulaştığını belirterek, 1 ayı geçtikten sonra yaşama şansının daha da artacağını düşünüyoruz. Annesi tarafından bakılmayıp reddedilen yavru kaplanların yaşama şansı yüzde 10 civarı. Kendisi Bengal cinsi bir dişi ve erişkinleri yaklaşık 250 kiloya kadar ulaşabiliyor diye konuştu.

Yavru kaplan Cangonun içgüdüsel olarak 3. Aydan sonra kafes ortamın alınacağına dikkat çeken hayvanat bahçesi yetkilileri, erişkin olmaya başladıktan sonra sevimli kaplanın kendilerini yemek olarak göreceğini belirtti.

HABER: SEMA PINAR SAYAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz